მთავარეპისკოპოსი ანასტასი. ფოტო: protothema
ტირანის აღდგომის ტაძარში, არქიეპისკოპოსი ანასტასის გარდაცვალებიდან 40-ე დღეს, წაიკითხეს მისი ანდერძი, იუწყება მჟკ-ის კორესპონდენტი ალბანეთში.
ანდერძი დაიწერა ჯერ კიდევ 1997 წელს და გასწორდა 2008 წელს. შესაბამისად, მეუფე ანასტასის პოზიცია ბოლო წლების მოვლენებთან დაკავშირებით (კერძოდ, უკრაინის საკითხთან დაკავშირებით) დოკუმენტში არ არის ასახული. არქიეპისკოპოსმა თავისი უკანასკნელი ანდერძის აღმსრულებლებად დანიშნა თავისი მემკვიდრე არქიეპისკოპოსის ტახტზე და წმინდა სინოდის მთავარი მდივანი, ეპისკოპოსი ნათანაელი ამანტიელი. ტექსტს სრულად ვაქვეყნებთ.
ტირანისა და სრულიად ალბანეთის მთავარეპისკოპოსის ანასტასი იანულატოსის ანდერძი
„კურთხეული იყოს სახელი შენი, უფალო. ღრმა მადლიერებით ვიხსენებ ამ დედამიწაზე გატარებულ წლებს, უსასრულობისკენ მიმავალ ამ საოცარ კოსმოსურ ხომალდზე. გმადლობ, წმიდაო სამებაო, რომ გამიმხილე, რომ უსასრულობა სიყვარულია. შენ კი ბავშვობიდანვე მომიწოდებდი შენი სიყვარულის თავგადასავალში აქტიური მონაწილეობისთვის, მომეცი საეკლესიო საიდუმლოების სიხარული, ვიცხოვრო როგორც უჯრედი ქრისტეს მისტიურ სხეულში, ერთი, წმიდა, კათოლიკურ და სამოციქულო ეკლესიაში. გმადლობთ, რომ, მიუხედავად ჩემი სულიერი სიღარიბისა და სისუსტისა, მიმიღეთ, რომ ვემსახურო კაცს სხვადასხვა საზღვრებზე - გეოგრაფიულ, სოციალურ, ჯვრისა და აღდგომის საიდუმლოზე ჭვრეტით, ხშირად "სული წმიდის სიხარულით დიდ მწუხარებაში".
ასევე მადლობას ვუხდი "სიღრმიდან" ჩემს სამუდამოდ დასამახსოვრებელ მშობლებს, მასწავლებლებს, ეპისკოპოსებს, აღმსარებლებს, რომლებიც მეხმარებოდნენ ჩემს სულიერ გზაზე, ხორციელად თუ სულით საყვარელ ნათესავებს, ძმებს, დებს, მისიაში თანამშრომლებს, ყოფილ სტუდენტებს, საყვარელ აფრიკელ ძმებს და ბოლოს, ალბანეთის ეკლესიის ღვთის რჩეულ ხალხს.
ღვთის წყალობით, მე არ მაქვს უძრავი ქონება და პირადი ქონება. ყველაფერი, რაც დროდადრო შევიძინე, სიყვარულის საქმეებისკენ იყო მიმართული. ჩემი, როგორც არქიეპისკოპოსის სახელზე არსებული ფულადი დეპოზიტები ალბანეთის ეკლესიას ეკუთვნის. ვთხოვ ჩემი ნების აღმსრულებლებს ამ შენატანების თანხის ნახევარი მიმართონ ტირანის აღდგომის საკათედრო ტაძრის დასრულებას, ხოლო მეორე ნახევარი დატოვონ სათანადოდ დაბანდებული, რათა ინვესტიციიდან მიღებული შემოსავალი მოხმარდეს სასულიერო პირების ხელფასებს და ალბანეთის ეკლესიის ახალგაზრდულ პროგრამებს.
ვითხოვ, რომ ჩემი წიგნების გაყიდვიდან მიღებული საავტორო უფლება გადავიდეს მართლმადიდებლურ ცენტრ „პორეფტენტესზე“.
ამ ანდერძის აღმსრულებლებად ვნიშნავ ჩემს მემკვიდრეს, მთავარეპისკოპოსს და წმინდა სინოდის მთავარ მდივანს, ამანტის ეპისკოპოს ნათანაელს. დაე, ზემოხსენებულებმა იზრუნოს რომ „სამახსოვროდ“ გაავრცელონ ის ცოტა რამ, რაც მე გამოვიყენე ჩემს რჩეულ თანამშრომლებს შორის, რომლებიც თავდაუზოგავად დადიოდნენ ჩემთან ერთად და ემსახურებოდნენ ეკლესიას.
ჩემი წიგნები უნდა გადავიდეს მთავარეპისკოპოსის ბიბლიოთეკაში და მართლმადიდებლური სასულიერო აკადემიის ბიბლიოთეკაში „ქრისტეს აღდგომა“. ასევე სიმბოლურად, ზოგი - დანარჩენ სამ მეტროპოლიას. ათენში განთავსებული წიგნები უნდა გადაეცეს პორეფტენტეს ბიბლიოთეკას.
ჩემი ცხოვრების განმავლობაში, სხვადასხვა საეკლესიო თანამდებობებზე და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში მსახურობისას, უდავოდ ვწუხვარ სისუსტის ან ვნების გამო. ვთხოვ მათ პატიებას განშორების ამ წმინდა საათში და ჩემი სულის სიღრმიდან ვპატიობ ყველას, ვინც შეგნებულად თუ გაუცნობიერებლად გამირთულა მტკივნეული გზა უსამართლობის, ინტრიგებისა და ცილისწამების გზით.
მე ვცდილობდი ჩემი მოკრძალებული ძალისხმევით მემსახურა თანამედროვე მართლმადიდებლობის ჰორიზონტის გასაფართოებლად ჩვენს სამოციქულო საყოველთაო პასუხისმგებლობაში საბერძნეთში, აფრიკაში, საერთაშორისო საეკლესიო არენაზე და განსაკუთრებით 1991 წლიდან მივუძღვენი თავი ალბანეთის ტანჯული ეკლესიის აღორძინებას, რომელიც მთელი სულით შემიყვარდა. ყველაფერი მნიშვნელოვანი, რაც განხორციელდა, ეკუთვნის ღვთის წყალობას.
ახლა კი, ჩემო ძმებო, ჩემო თანამშრომელებო, ჩემო საყვარელო სულიერ შვილებო ალბანეთში, საბერძნეთში, აღმოსავლეთ აფრიკაში და მსოფლიოს სხვა ნაწილებში, „ჩემო სიხარულო და ჩემო გვირგვინი“, გემშვიდობებით და გისურვებთ ყველაზე დიდს, რაც შემიძლია: „სწორედ ამიტომ ვიყრი მუხლს ჩვენი უფლის - იესო ქრისტეს მამის წინაშე, ვის მიერაც იწოდება, ყოველი მამობა მიწაზეც და ცაშიც, - რომ თავისი დიდების სიმდიდრისამებრ მოგცეთ თქვენ ძალა, რათა მისი სულით მტკიცედ დამკვიდრდეთ შინაგან კაცში, და ქრისტემ რწმენის მეშვეობით დაივანოს თქვენს გულებში, რათა, სიყვარულით დამკვიდრებულთ და დაფუძნებულთ, ყველა წმიდასთან ერთად შეგეძლოთ სიგრძისა თუ სიგანის, სიღრმისა თუ სიმაღლის წვდომა, და, რაც ყოველგვარ შემეცნებას აღემატება, - შეცნობა ქრისტეს სიყვარულისა, რათა აღივსოთ ღვთის მთელი სავსებით.’’ (ეფეს. 3:14-19).
გთხოვთ, არ შეწყვიტოთ ლოცვა, რომ ღმერთმა შემიწყალოს მე, მისი ცოდვილი და უღირსი მსახური და მიმიღოს მონანიებული, მისი სიყვარულით განმსჭვალული. ,,ხოლო მას, ვისაც ჩვენში მოქმედი ძალით განუზომლად მეტის ქმნა ძალუძს, ვიდრე ჩვენ ვთხოვთ, ანდა გვგონია, -
21. დიდება ეკლესიაში, ქრისტე იესოსა და ყველა თაობაში, უკუნითი უკუნისამდე. ამინ.’’
(3:20-21).
ეპისკოპოსთა შორის უმცირესი
+ტირანის ეპისკოპოსი ანასტასი
ტირანა, 1997 წლის 10 მარტი, შესწორებულია 2008 წლის 27 ივნისს.
მანამდე მჟკ-მა დაწერა, რომ ადგილობრივი ეკლესიების იერარქებმა მთავარეპისკოპოსი ანასტასის სულის მოსახსენიებელი პანაშვიდი გამართეს.