რმე-ის წინამძღვარი რუსეთის ფარგლებს გარეთ: აშშ-ში ჩვენს სამრევლოებში მრევლის რაოდენობა იზრდება
რუსეთის ფარგლებს გარეთ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, აღმოსავლეთ ამერიკისა და ნიუ-იორკის მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა, მჟკ-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ ის აკვირდება ეკლესიის თემებში მრევლის რაოდენობის ზრდას.
„მე ვხედავ, რომ არის ზრდა, ბევრმა ირწმუნა ღმერთი. ბევრი, ვინც უკვე ესწრება მსახურებას, ინტენსიურად დაიწყო ღვთისმსახურებაზე დასწრება და უფრო ძლიერდება რწმენაში. და ეს არის ის, რაც ძალიან მახარებს, გულს მითბობს და ვლოცულობ, რომ ეს ზრდა გაგრძელდეს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
მან ასევე კომენტარი გააკეთა რმეს-ში მსახურების პროცენტული მნიშვნელობის შესახებ საეკლესიო სლავურ და ინგლისურ ენებზე.
მისი თქმით, ღვთისმსახურების საეკლესიო სლავური ენა არის რმეს-ის მემკვიდრეობის ნაწილი. მაგრამ ამავე დროს, ის მისიონერული ეკლესიაა, ამიტომ მასში ინგლისური მსახურებაც მიმდინარეობს.
„სადაც საჭიროა, ჩვენ ვქადაგებთ ინგლისურად ან ვატარებთ ზოგიერთ წირვას ინგლისურად <...> ზოგ სამრევლოში ღვთისმსახურება მთლიანად სლავურ ენაზე ტარდება და მათზე დიდი დასწრებაა. სხვებში ის ექსკლუზიურად ინგლისურ ენაზეა და იქაც ბევრი ადამიანიც მოდის. ზოგიერთში კი ღვთისმსახურება სრულდება ნაწილობრივ სლავურ ენაზე, ნაწილობრივ ინგლისურად და ორივე სახის წირვაზე შეგიძლიათ იხილოთ მრევლი - ხალხი სალოცავად მოდიან, პირველ რიგში, იმიტომ, რომ მართლმადიდებლობა უნდათ“, - ხაზგასმით აღნიშნა პირველმა იერარქმა.
მან ასევე ისაუბრა სინოდის საკათედრო ტაძარში და სამლოცველოში ღვთისმსახურების თავისებურებებზე.
„კვირაობით საკათედრო ტაძარში საღმრთო ლიტურგიას აღვასრულებთ სლავურ ენაზე, ხოლო ინგლისური მისია მსახურობს წმ. სერგიუსის სამრეკლო ტაძარში. თუმცა, ზოგიერთი რუსულენოვანი მრევლი ესწრება ინგლისურ მისიას, ხოლო ინგლისურენოვანი მრევლის მნიშვნელოვანი ნაწილი, პირიქით, უპირატესობას ანიჭებს სლავურ ლიტურგიას - ეს საინტერესო დაკვირვებაა“, - განაცხადა რმეს-ის ხელმძღვანელმა.
მჟკ-მა გამოაქვეყნა ამერიკელი მღვდლის ჯონ უიტფორდის სტატია, რომელიც ეძღვნება დიასპორაში ღვთისმსახურების ენის თემას.