სასამართლომ ესტონეთის ეკლესიას სახელის შეცვლის უფლება მისცა
2025 წლის 24 მარტს სასამართლომ დააკმაყოფილა მოსკოვის საპატრიარქოს ესტონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მოთხოვნა „ესტონეთის ქრისტიანული მართლმადიდებლური ეკლესიის“ სახელის შეცვლასთან დაკავშირებით. იუწყება err.
ტარტუს რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა მოსკოვის საპატრიარქოს ესტონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სახელით მოსკოვის ნაფიცი მსაჯულების ადვოკატების სტივენ-კრისტო ევესტუსისა და არტურ კნიაზევის საჩივარი.
სასამართლოს დადგენილებით, ახალი სახელწოდება შეესაბამება კანონს და არ შეჰყავს შეცდომაში ეკლესიის საქმიანობის მიზანი, მასშტაბი და სამართლებრივი ფორმა.
სასამართლომ ეს გადაწყვეტილება მიიღო მარეგისტრირებელი ორგანოს თავდაპირველი უარის მიუხედავად, რომელმაც ახალი სახელწოდება შეცდომაში შემყვანად მიიჩნია, რადგან ეკლესია არ აერთიანებს ესტონეთის ყველა მართლმადიდებელ ქრისტიანს.
2024 წლის სექტემბერში, ემე-ის მოსკოვის საპატრიარქომ წარადგინა განცხადება სარეგისტრაციო განყოფილებაში ეკლესიის წესდებასა და სახელწოდებაში შესაცვლელად, ახალი სახელწოდების „ესტონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის“ მინიჭების სურვილით.
სარეგისტრაციო განყოფილებამ განცხადება გადასცა მოსამართლეს, რომელმაც მიიჩნია, რომ ეკლესიის მიერ შემოთავაზებული სახელი შეცდომაში შემყვანი იყო, რადგან ის თითქოს მოტყუებით მოიცავდა ესტონეთის ყველა მართლმადიდებელს.
ამის შემდეგ, ემე-ის დეპუტატმა აირჩია ახალი სახელი, "ესტონეთის ქრისტიანული მართლმადიდებლური ეკლესია", მაგრამ რეგისტრაციის განყოფილებამ, იგივე მიზეზების გამო, მიიჩნია, რომ ეს შეცდომა იყო. მარეგისტრირებელმა ორგანომ არ დაადგინა სხვა ხარვეზები ეკლესიის განაცხადში.
სასამართლომ მიიჩნია განმცხადებლის განმარტებები სათანადოდ და გასაგებად, რომ ახალი სახელი სწორად ასახავს ეკლესიის საქმიანობის მიზანს და ფარგლებს - ეს არის ესტონეთში მოქმედი ქრისტიანული მართლმადიდებლური ეკლესია. სასამართლოს თქმით, რელიგიის თავისუფლების პირობებში შეუძლებელია დასკვნის გაკეთება, რომ ნებისმიერ ეკლესიას შეუძლია მოიცვას ყველა მორწმუნე.
„ახალი სახელწოდებითა და წესდებით ჩვენი ეკლესია ხაზს უსვამს თვითმმართველობის სტატუსს. გასული წლის განმავლობაში ჩვენ იძულებულნი გავხდით მტრობას გავუძლოთ მოსკოვის საპატრიარქოსთან კანონიკური კავშირების გამო, საიდანაც ჩვენი ეკლესია იღებს სახელს. „ახალი სახელი და წესდება ასახავს ჩვენს დამოუკიდებლობას საეკლესიო-ადმინისტრაციულ, ეკონომიკურ, საგანმანათლებლო და სამოქალაქო მმართველობის საკითხებში“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა დანიელმა.
ამ საკითხზე სასამართლოს გადაწყვეტილება საბოლოოა და ძალაში შევიდა.
მჟკ ადრე წერდა, რომ ესტონეთის ეკლესიის ეპისკოპოსმა გაეროში განაცხადა, რომ მორწმუნეთა უფლებები ირღვევა.