ჰასიდიმი მიემგზავრებიან უმანში „ელიტის ახალი წლის“ აღსანიშნავად
ჰასიდების ნაკადი მიედინება უმანში მათი სულიერი მენტორის, რაბი ნაჩმანის დაბადების დღის აღსანიშნავად. 2025 წლის 28 მარტის მდგომარეობით ქალაქში 1200 მომლოცველი უკვე ჩამოვიდა, იუწყება Suspilne.
ბრესლავის რაბინ ნაჩმანის სახელობის საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდის PR დირექტორის ანასტასია ბარიშნიკოვას თქმით, ჰასიდები რაბი ნაჩმანის დაბადების დღეს „ელიტის ახალ წელს“ მიიჩნევენ.
„რაბი ნაჩმანის დაბადების დღე, რომელიც მარტის ბოლოს მოდის, ერთგვარი ახალი წელია პრივილეგირებული ადამიანებისთვის, მაღალი ფინანსური და სოციალური სტატუსის მქონეთათვის. ისინი ამბობენ: როგორც ბუნებას აქვს თავისი ახალი წელი, ასევე მათ, ვისაც გავლენა აქვს ამ სამყაროში, აქვს საკუთარი დასაწყისი. „რაბი ნაჩმანის დაბადების დღე ახალი წელია ელიტისთვის, ადამიანებისთვის, რომლებიც იღებენ გადაწყვეტილებებს, მართავენ პროცესებს, აქვთ ძალა და დიდი შესაძლებლობები“, - თქვა ანასტასიამ.
„რაბი ნაჩმანის დაბადების დღე ახალი წელია ელიტისთვის, ადამიანებისთვის, რომლებიც იღებენ გადაწყვეტილებებს, მართავენ პროცესებს, აქვთ ძალა და დიდი შესაძლებლობები“, - თქვა ანასტასიამ.
მისი თქმით, ჰასიდებს მიაჩნიათ, რომ სწორედ რაბი ნაჩმანის დაბადების დღეზე დგინდება, რა სამუშაო გექნებათ, რა შეიცვლება თქვენს ცხოვრებაში და რა გზა გაქვთ გაწერილი წელს.
"მე-19 საუკუნეში ადგილობრივ ქრისტიანებს სჯეროდათ, რომ პირველ ნისანს ცეცხლი გაჩნდებოდა მიწისქვეშეთიდან საფლავთან. არსებობს მტკიცებულება, რომ ადგილობრივმა უხუცესებმა ზუსტად მარტის დღეებში დაინახეს უცნაური შუქები ან სიკაშკაშე რაბი ნაჩმანის საფლავთან. ეს შეიძლება ლეგენდა ყოფილიყო, მაგრამ ჰასიდებისთვის ეს იმის მტკიცებულება გახდა, რომ ადგილი შემთხვევით არ აირჩიეს", - დასძინა ბარიმ.