ვატიკანი - ეს ერეტიკული პარასინაგოგაა, - პირეის მიტროპოლიტი სერაფიმე
2022 წლის 6 თებერვალს ელადის მარლმადიდებელი ეკლესიის პირეის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ განაცხადა, რომ რომის კათოლიკური ეკლესია გადაიქცა ერეტიკულ პარასინაგოგად, იუწყება "რომფეა".
ქადაგებაში, რომელიც მიეძღვნა წმინდა პატრიარქ ფოტიოსს და კონსტანტინოპოლის 879-880 წლების კრებას, მიტროპოლიტმა სერაფიმემ აღნიშნა, რომ კათოლიკეების მხრიდან მრწამსში სიტყვა «Filioque» -ს დამატება (კათოლიკების სწავლებაში სულიწმინდა "ძისგანაც გამოდის "-რედ.)- ეს ერესია, წმინდა სამებაზე დოგმატის დამახინჯებაა და "ტრაგიკული განდგომილება".
ეს განდგომილება, ემე-ს იერარქის აზრით, "შეტანილ იქნა უმწიკვლო რწმენაში ბოროტგანზრახულობით, ამპატრავნებითა და ფრანკიზმის დემონიზმით (ტექსტში: ο δαιμονισμός του φραγκισμού, – რედ.), რომლებმაც დაიპყრეს მართლმადიდებელი რომი და გადააქციეს ის ერეტიკულ პარასინაგოგად".
ზუსტად Filioque ერესმა, თვლის პირეის მიტროპოლიტი სერაფიმე, განკვეთა მართლმადიდებელი რომი "ერთიანი, წმინდა, სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესიისგან".
ადრე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტ სერაფიმეს აზრით, კონსტანტინოპოლის კრება, რომელმაც დაგმო კათოლიკების ერესი არის მერვე და მსოფლიო.
აშშ-ში სახელმწიფო მოხელეებს ნებადართული აქვთ ღიად გამოხატონ თავიანთი რელიგიური რწმენა
მემორანდუმი «რელიგიური თვითგამოხატვის დაცვა ფედერალურ სამუშაო ადგილებზე» გამოვიდა პრეზიდენტ ტრამპის ბრძანების შემდეგ, რომელიც მიმართულია ანტიქრისტიანული ცრურწმენების აღმოფხვრაზე.
ისრაელმა დაიწყო მასშტაბური მომზადება ჰასიდების უმანში მოლოცვისთვის
ისრაელის პოლიტიკოსები ცდილობენ უზრუნველყონ ხასიდების შეუფერხებელი ტრანზიტი უკრაინაში ებრაულ ახალ წელს.
Томოსის საწინააღმდეგოდ: ვარშავაში „იერარქებმა“ ПЦУ ჩაატარეს „ლიტურგია“
ეპიფანე დუმენკოს კოლეგებმა აღნიშნეს პЦუ-ს «კაპელანის მისიის» ორწლიანი იუბილე პოლონეთში.
წმინდა იობის უგოლსკის სამშობლოში აღნიშნეს მისი ნეტარი გარდაცვალების 40 წლისთავი
სოფელ პატარა უგოლკას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძარში ზეიმის დროს აკურთხეს ხატსაწერი.
კიევის სინაგოგაში განაცხადეს, რომ შეპტიცკი თითქოსდა სძულდა ნაციზმი
ებრაელებმა უნიატებთან ერთად გამართეს ღონისძიება უკრაინის გრეка-კათოლიკური ეკლესიის მიტროპოლიტის, შეპტიცკის დაბადებიდან 160 წლის იუბილეს აღსანიშნავად.
ირპენის საქალაქო საბჭომ მერი - უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მდევნელი, თანამდებობიდან გაათავისუფლა