ზელენსკი უკრაინაში საყოველთაო მობილიზაციას აცხადებს
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერა განკარგულებას მოსახლეობის სრული მობილიზაციის შესახებ, რომელიც გამოქვეყნებულია პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
„უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიასთან დაკავშირებით და უკრაინის შეიარაღებული ძალების და სხვა სამხედრო ფორმირებების საბრძოლო მზადყოფნის უზრუნველსაყოფად , გამოცხადებულია საერთო მობილიზაცია 90 დღის განმავლობაში. “- ნათქვამია დოკუმენტში.
კანონის მიხედვით, საყოველთაო მობილიზაციის ოთხი ეტაპი იქნება. ისინი განხორციელდება ომის დროს საჭიროებებისა და შესაძლებლობების გათვალისწინებით.
უპირველეს ყოვლისა, მოწვეული იქნება ოპერატიული რეზერვი - ყოფილი სამხედრო მოსამსახურეები 40 წლამდე, საბრძოლო გამოცდილებით და რომლებიც ჯარში მსახურობდნენ კონტრაქტით ან მობილიზაციის ერთ-ერთი წინა ტალღის დროს (საბრძოლო ვეტერანები დაწყებული 2014 წლიდან). საჭიროების შემთხვევაში, მეორე ტალღაზე გაიწვევენ სამხედრო მოსამსახურეებს, რომლებიც 2014 წლამდე მსახურობდნენ ან კონტრაქტით მსახურობდნენ. მობილიზაციის მესამე ეტაპი იქნება სამხედრო სამსახურზე პასუხისმგებელი მოქალაქეების გაწვევა, რომლებმაც დაამთავრეს უნივერსიტეტების სამხედრო განყოფილებები და წინა სამობილიზაციო ტალღების დროს არ გამოიძახეს.
სამხედრო მოვლენების განვითარების ყველაზე უარესი სცენარის შემთხვევაში, პრეზიდენტის ბრძანებულებით, გამოცხადებულია საჯარო რეზერვის მობილიზება - გამოძახებულია ყველა მოქალაქე, რომელსაც არ აქვს ასაკობრივი და ფიზიკური შეზღუდვა (18-დან 60 წლამდე). ზევით.