ვლადიმირ ზელენსკი: ბერძნებმა მოგვიტანეს ნათლობის შუქი
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ საბერძნეთის პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას გაიხსენა, რომ ბერძენ და უკრაინელ ხალხებს დიდი ხნის სულიერი კავშირი აქვთ.
სახელმწიფოს ლიდერის მიმართვა 2022 წლის 7 აპრილს უკრაინის პრეზიდენტის წარმომადგენლობის ოფიციალურმა ვებგვერდმა გამოაქვეყნა.
„უკრაინასა და საბერძნეთს შორის კავშირი იმდენად ძველია, რომ ახლა შეუძლებელია მისი დასაწყისის პოვნა. საბერძნეთის პოლიტიკა ჩვენს შავი ზღვის სანაპიროზე, კულტურული გაცვლა და ვაჭრობა, თემების თანაცხოვრება - ეს ყველაფერი ათასობით წლის ისტორიაა. ბერძნული ქერსონესი აღბეჭდილი იყო ჩვენს ეროვნულ ვალუტაზე - გრივნაზეც კი. <...> უკრაინა მართლმადიდებლობის ერთ-ერთი უდიდესი ქვეყანაა და ნათლობის სინათლე ბერძნებმა მოიტანეს. თუ ვინმე ცდილობდა ბერძნული ფესვების ამოღებას უკრაინის ისტორიიდან და კულტურიდან, მაშინ ჩვენ დავკარგავდით საკუთარი თავის ფუნდამენტურ ნაწილს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
პრეზიდენტმა ასევე მადლობა გადაუხადა საბერძნეთს უკრაინისადმი გაწეული ჰუმანიტარული და თავდაცვითი მხარდაჭერისთვის.
მანამდე მჟკ წერდა ბერძნების ყირიმიდან აზოვის ზღვაში გადასვლის ისტორიაზე.
В უსტი-პუტილში საზოგადოება შევიდა ტაძარში და გააძევა რეიდერები
ამ მომენტში მორწმუნეები находятся внутри храма и несут круглосуточное дежурство, чтобы не допустить повторного захвата.
Минკულტმა ოსტაპენკო ლავრის ეროვნული პარკის დირექტორის თანამდებობიდან გაათავისუფლა
ოსტაპენკომ დაასკვნა, რომ მას გაათავისუფლეს, რადგანაც „ჩვენ ხმამაღლა ვსაუბრობდით ლავრის იმპერიული ნარატივებისგან გაწმენდის აუცილებლობაზე“