ზელენსკიმ უკრაინელებს აღდგომა კიევის წმინდა სოფიადან მიულოცა
2022 წლის 24 აპრილს უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ უკრაინელებს აღდგომა მიულოცა წმინდა სოფიას ტაძრიდან და აღნიშნა, რომ დღეს ყველა უკრაინელს სჯერა გამარჯვების, იუწყება უკრაინის პრეზიდენტის აპარატი.
„ჩვენ ვძლევთ ბნელ პერიოდებს და ამ ნათელ დღეს უმეტესობა ჩვენგანი არ არის ნათელ ტანსაცმელში, მაგრამ ვიბრძვით ნათელი იდეისთვის. ჩვენ ნათელ მხარეს ვართ და ჩვენს მხარეს არის ჭეშმარიტება, ხალხი, უფალი და უმაღლესი ზეციური ბრწყინვალება“, - ხაზგასმით აღნიშნა ზელენსკიმ.
პრეზიდენტმა გამოთქვა რწმენა, რომ უკრაინა დაცულია ურყევი რწმენით.
„ქრისტეს აღდგომაზე, რომელიც განასახიერებს სიცოცხლის დიდ გამარჯვებას სიკვდილზე, ყოველი ჩვენგანი უფალს ერთ რამეს სთხოვს და ზეცას დიდი და ერთიანი ლოცვის სიტყვებით მიმართავს: დიდო ღმერთო, ერთო, გადაარჩინე უკრაინა. დაიცავით ისინი, ვინც გვიცავს. დაიცავით მათი ცა, ვინც იცავს მშობლიურ მიწას. გააძლიერეთ ისინი, ვინც გვიცავს მონობისგან. გადაარჩინე ისინი, ვინც უკრაინას იცავს. ესენი არიან ჩვენი სამხედროები, მესაზღვრეები, ეროვნული გვარდიელები, ტერიტორიული დაცვა, დაზვერვა. ეს და ყველა ჩვენი სინათლის მეომარი. დაეხმარეთ მათ, ვინც მათ ეხმარება. ესენი არიან მოხალისეები და ყველა მზრუნველი ადამიანი უკრაინიდან და მთელი მსოფლიოდან. მიეცით ძალა ყველას, ვინც ყველაფერს აკეთებს ჩვენთვის“, - დასძინა მან.
ზელენსკიმ გაიხსენა, რომ შარშან უკრაინელებმა აღდგომა სახლში აღნიშნეს პანდემიის გამო, ახლა კი უკრაინელები ქრისტეს აღდგომას ისე ვერ ზეიმობენ, როგორც ჩვეულები არიან, სხვა ვირუსის - ჭირის გამო, რომელსაც ომი ჰქვია, მაგრამ, მისი თქმით, ორივე შარშანდელი და წლევანდელი საფრთხე ერთ რამეს აერთიანებს: უკრაინას ვერაფერი დაამარცხებს.
„აღდგომას ვთხოვთ ღმერთს დიდ წყალობას, რომ ჩვენი დიდი ოცნება აგვიხდეს - ეს არის კიდევ ერთი დიდი დღე, დღე, როდესაც უკრაინაში დიდი მშვიდობა დადგება და მასთან ერთად - მარადიული ჰარმონია და კეთილდღეობა. ამ რწმენითა და იმედით გილოცავთ ყველას აღდგომის დღესასწაულს. თავს მოუარეთ. იზრუნეთ თქვენს საყვარელ ადამიანებზე. გაუფრთხილდით უკრაინას! ქრისტე აღდგა! ჭეშმარიტად აღდგა!" - დაასკვნა პრეზიდენტმა.