პაპი: უკრაინაში კონფლიქტი სხვა სახელმწიფოებმა გამოიწვიეს
რომის პაპმა ფრანცისკემ გაზეთ Corriere Della Sera-სთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინაში კონფლიქტი სხვა სახელმწიფოებმა შექმნეს, მაგრამ არ დაუკონკრეტებია რომელი. რკე-ის ხელმძღვანელმა ომი შეადარა სხვა კონფლიქტებს, რომლებიც, მისი თქმით, ასევე გამოწვეული იყო სხვა ქვეყნების საერთაშორისო ინტერესებით: „სირია, იემენი, ერაყი, ომი აფრიკაში ერთმანეთის მიყოლებით“. მისი აზრით, უკრაინის ომი მოგვაგონებს მეოცე საუკუნის სამოქალაქო ომებს ესპანეთსა და რუანდაში.
რომის პაპმა უკრაინის მიმართ რუსეთის დამოკიდებულებას უწოდა „რისხვა, რომელიც თუ არ იყო პროვოცირებული, მაშინ გაძლიერდა მეზობელ ქვეყნებში ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის სტრუქტურების არსებობით“. მან ასევე აღნიშნა „ნატოს ყეფა რუსეთის საზღვრებთან“.
ინტერვიუში რკე-ის ხელმძღვანელმა გამოთქვა ეჭვი, რომ იარაღი უნდა მიეწოდოს თუ არა უკრაინას.
”მე არ ვიცი <...> სწორია თუ არა უკრაინელებისთვის იარაღის მიწოდება”, - თქვა მან და დასძინა, რომ უკრაინის ომის დროს, ”იარაღის ტესტირება ხდება ამ მიწაზე… ომები იმართება იარაღის შესამოწმებლად. ”