ვოლინის ხელისუფლება უმე-ს აკრძალვის ინიციატივით გამოდის
ვოლინის რაიონში დარეგისტრირდა პროექტი, რომელიც აკრძალავს უმე-ს საქმიანობას, გაუქმდეს უმე-ს წესდება და რელიგიური თემების სახელმწიფო რეგისტრაცია ვოლინის რეგიონში კანონით დადგენილი წესით. აშენდეს ,,ერთიანი მართლმადიდებლური დამოუკიდებელი უკრაინული ეკლესია“. იტყობინება ,,კონკურენტი''.
გადაწყვეტილების პროექტი პოლიტიკური პარტია „მომავლისთვის“ ფრაქციის ხელმძღვანელის, საოლქო საბჭოს დეპუტატის იგორ ლეხისა და ,,ხალხის მსახურიდან’’ ნიკოლაი ბულიგას მიერ იქნა ინიცირებული.
ოფიციალური პირები სთავაზობენ მიმართონ უკრაინის უმაღლეს რადას უკრაინაში უმე-ის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ კანონის მიღების მოთხოვნით.
ამავდროულად, დეპუტატები მოუწოდებენ ვლადიმირ-ვოლინისა და ვოლინის ეპარქიების მმართველ ეპისკოპოსებს დაუყოვნებლივ დატოვონ უმე-ის რიგები და დასხდნენ მოლაპარაკების მაგიდასთან მეუ-ს წარმომადგენლებთან.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის მარტში უზენაეს რადაში ერთდროულად დარეგისტრირდა რამდენიმე კანონპროექტი, რომელიც სავარაუდოდ უმე-ის საქმიანობის აკრძალვას შეეხებოდა.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მრჩეველი მიხაილ პოდოლიაკი აკრიტიკებდა უმე-ის საქმიანობის აკრძალვის იდეას და მოუწოდა არ მოეხდინათ სპეკულირება რწმენის საკითხებზე.