პოროშენკოს პარტიამ მოითხოვა უმე-ს თემების ქონების კონფისკაცია
პეტრო პოროშენკოს პოლიტიკური პარტია „ევროპული სოლიდარობა“ ითხოვს სანქციების დაწესებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ და მისი ყველა თემისა და დანაყოფის სახსრებისა და ქონების კონფისკაციას, ნათქვამია „ევროკავშირის“ განცხადებაში Facebook-ის საკუთარ გვერდზე.
პარტიის განცხადებაში ნათქვამია, რომ უმე-ის წმიდა სინოდმა 2022 წლის 12 მაისის სხდომაზე არ დაგმო რუსეთის ფედერაციის აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ. პოროშენკოს კანონიკური ეკლესიის ანგარიშებისა და ქონების ჩამორთმევით, მათ სურთ "აირიდონ საფრთხეები, რომლებიც დაკავშირებულია (უმე-ის - რედ.) გამოყენებასთან... უკრაინის საშინაო საქმეებში ჩარევით".
ევროპული სოლიდარობა მიიჩნევს, რომ ქონების კონფისკაცია და სხვა ზომები უმე-ის ლიკვიდაციისთვის არის „პატრიოტული პოზიცია“, რომელიც „უზრუნველჰყოფს უკრაინის საზოგადოებისა და სახელმწიფოს ერთიანობას“.
მანამდე უმე-ის სინოდმა აღნიშნა, რომ ეკლესიის წინააღმდეგ დანაშაულებრივი ქმედებები პოროშენკოს პოლიტიკის შედეგია.