საბჭომ გამოაცხადა უმე-ის სრული დამოუკიდებლობა
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭომ, რომელიც გაიმართა 2022 წლის 27 მაისს თეოფანიაში, განიხილა საეკლესიო ცხოვრების საკითხები, რომლებიც წარმოიშვა რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიის შედეგად უკრაინის წინააღმდეგ. ამის შესახებ უმე-ის ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტი იტყობინება.
უმე-ის საბჭოს მუშაობის შედეგების საფუძველზე დადგინდა შემდეგი შედეგები:
1. საბჭო გმობს ომს, როგორც ღვთის მცნებას "არა კაც ჰკლა!" არღვევს(გამ. 20:13) და თანაგრძნობას უცხადებს ყველა, ვინც ომში დაზარალდა.
2. საბჭო მიმართავს უკრაინის ხელისუფლებას და რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებას მოლაპარაკებების პროცესის გაგრძელებისა და ძლიერი და გონივრული სიტყვის მოძიების მოთხოვნით, რომელმაც შეიძლება შეაჩეროს სისხლისღვრა.
3. უმე გამოთქვამს უთანხმოებას მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქის კირილის პოზიციაზე უკრაინის ომთან დაკავშირებით.
4. საბჭომ მიიღო შესაბამისი დამატებები და ცვლილებები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ადმინისტრაციის წესდებაში, რაც მოწმობს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სრულ დამოუკიდებლობასა და თავისუფლებას.
5. საბჭო ამტკიცებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭოების და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდების გადაწყვეტილებებს, რომელთა სხდომები გაიმართა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ბოლო კრების შემდეგ (2011 წლის 8 ივლისი). საბჭო ამტკიცებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა ოფისისა და სინოდალური ინსტიტუტების საქმიანობას.
6. საბჭოს ჰქონდა განსჯა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში მსოფლმხედველობის განახლების შესახებ.
7. საომარი მდგომარეობის პერიოდის განმავლობაში, როდესაც ეპარქიებსა და ეკლესიის მმართველ ცენტრს შორის კავშირები გართულებულია ან არ არსებობს, საბჭო მიზანშეწონილად მიიჩნევს ეპარქიის ეპისკოპოსებს უფლება მიიღონ დამოუკიდებლად მიიღონ გადაწყვეტილებები ეპარქიის ცხოვრების გარკვეულ საკითხებზე, რომლებიც განეკუთვნება ეპარქიის კომპეტენციას. წმინდა სინოდი ან უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი, შემდგომში, აღდგენის შესაძლებლობის შემთხვევაში, აცნობებს იერარქიას.
8. ბოლო დროს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია განსაკუთრებით მწვავე ახალი პასტორალური გამოწვევის წინაშე აღმოჩნდა. ომის სამი თვის განმავლობაში უკრაინის 6 მილიონზე მეტი მოქალაქე იძულებული გახდა საზღვარგარეთ წასულიყო. ესენი არიან ძირითადად უკრაინელები უკრაინის სამხრეთ, აღმოსავლეთ და ცენტრალური რეგიონებიდან. მათი მნიშვნელოვანი ნაწილი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლია. ამიტომ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიევის მიტროპოლიის მიმართვა სხვადასხვა ქვეყნიდან მოდის უკრაინის მართლმადიდებლური სამრევლოების გახსნის მოთხოვნით. აშკარაა, რომ ბევრი თანამემამულე დაბრუნდება სამშობლოში, მაგრამ საკმაოდ ბევრი დარჩება საზღვარგარეთ მუდმივ საცხოვრებლად. ამასთან დაკავშირებით საბჭო გამოთქვამს ღრმა რწმენას, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ვერ დატოვებს თავის მორწმუნეებს სულიერი მზრუნველობის გარეშე, ის უნდა დადგეს მათ გვერდით განსაცდელებში და შეკრიბოს საეკლესიო თემები დიასპორაში.
9. ღვთის წინაშე განსაკუთრებული პასუხისმგებლობის გაცნობიერებით, საბჭო ღრმა სინანულს გამოხატავს უკრაინის მართლმადიდებლობაში ერთიანობის ნაკლებობის გამო. კრება განხეთქილების არსებობას ღრმა მტკივნეულ ჭრილობად აღიქვამს ეკლესიის სხეულში. განსაკუთრებით სამწუხაროა, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბოლოდროინდელმა ქმედებებმა უკრაინაში, რამაც გამოიწვია „უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის“ ჩამოყალიბება, მხოლოდ გააღრმავა გაუგებრობა და გამოიწვია ფიზიკური დაპირისპირება. მაგრამ ასეთ კრიზისულ პირობებშიც კი საბჭო არ კარგავს დიალოგის განახლების იმედს. იმისათვის, რომ დიალოგი შედგეს, მეუ-ს წარმომადგენლებს სჭირდებათ:
10. შესრულებული სამუშაოს შედეგების შეჯამებით, საბჭო აღავლენს მადლიერების ლოცვას მოწყალე უფლის მიმართ ძმური თანამეგობრობის შესაძლებლობისთვის და ომის დასრულებისა და მეომართა შერიგების იმედს გამოთქვამს . წმიდა მოციქულისა და მახარებლის იოანე ღვთისმეტყველის თქმით, იყოს „მადლი, წყალობა და მშვიდობა მამა ღმერთისაგან და უფალ იესო ქრისტესაგან, მამის ძისაგან ჭეშმარიტებითა და სიყვარულით“ ყველა ჩვენგანთან, განსაკუთრებით ქრისტიან ძმებთან და დებთან (2 იოან. 1:3).
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის წინამძღოლმა ისაუბრა იმ ზარალის მასშტაბებზე, რომელიც ეკლესიას ომის დროს მიადგა.