მიტ. ილარიონი: მეუ-ის კრებამ დაადასტურა პატრიარქ ალექსის 1990 წლის ტომოსი
საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა ილარიონმა (ალფეევი) განაცხადა, რომ უმე-ის საბჭომ, რომელიც გაიმართა 2022 წლის 27 მაისს ფეოფანიაში, დაადასტურა პატრიარქ ალექსის 1990 წლის ტომოსი.
ამის შესახებ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქმა ვიდეომიმართვაში ისაუბრა, რომელიც ტელეგრამის მის გვერდზე გამოქვეყნდა.
„გუშინ შედგა უმე-ის საბჭო, მან დაადასტურა სტატუსი, რომელიც ამ ეკლესიას აქვს 1990 წლიდან, როდესაც მან მიიღო თვითმმართველობის ტომოსი მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის უწმინდესობის პატრიარქ ალექსი II-ისგან. დღეს ბევრი მტრული ძალა მოქმედებს ამ ეკლესიის დასანგრევად. სქიზმატიკოსები ცდილობენ წაართვან მას ქონება, უკრაინის ხელისუფლებამ მოაწყო ამ ეკლესიის დევნა. მთელ რიგ რეგიონებში უმე აკრძალულია, მისი ეკლესიები ჩაკეტილია, ხდება ეკლესიებზე თავდასხმა, ისინი ცდილობენ ჩამოართვან უმე-ს ლეგალური სახელწოდება, ცდილობენ გადაარქვან მას მას რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესია უკრაინაში. აღნიშნა მიტროპოლიტმა ილარიონმა.
”გუშინდელი გადაწყვეტილებით, უმე-მ კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ იგი მთლიანად თვითმმართველია, რომ მისი საეკლესიო ცენტრი არ არის მოსკოვში, არამედ კიევში, ის არ არის დამოკიდებული მოსკოვზე არც ადმინისტრაციულად, არც ფინანსურად და არც სხვა კუთხით. რუსეთისა და უკრაინის ეკლესიებს შორის ერთიანობა შენარჩუნებულია და ჩვენ გავაგრძელებთ ამ ერთიანობის განმტკიცებას, გავაგრძელებთ ლოცვას ჩვენი ერთი წმინდა მართლმდებლური ეკლესიისთვის“, - დასძინა მიტროპოლიტმა ილარიონმა.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, საბჭომ გამოაცხადა უმე-ის სრული დამოუკიდებლობა.
აშშ-ში სახელმწიფო მოხელეებს ნებადართული აქვთ ღიად გამოხატონ თავიანთი რელიგიური რწმენა
მემორანდუმი «რელიგიური თვითგამოხატვის დაცვა ფედერალურ სამუშაო ადგილებზე» გამოვიდა პრეზიდენტ ტრამპის ბრძანების შემდეგ, რომელიც მიმართულია ანტიქრისტიანული ცრურწმენების აღმოფხვრაზე.
ისრაელმა დაიწყო მასშტაბური მომზადება ჰასიდების უმანში მოლოცვისთვის
ისრაელის პოლიტიკოსები ცდილობენ უზრუნველყონ ხასიდების შეუფერხებელი ტრანზიტი უკრაინაში ებრაულ ახალ წელს.
Томოსის საწინააღმდეგოდ: ვარშავაში „იერარქებმა“ ПЦУ ჩაატარეს „ლიტურგია“
ეპიფანე დუმენკოს კოლეგებმა აღნიშნეს პЦუ-ს «კაპელანის მისიის» ორწლიანი იუბილე პოლონეთში.
წმინდა იობის უგოლსკის სამშობლოში აღნიშნეს მისი ნეტარი გარდაცვალების 40 წლისთავი
სოფელ პატარა უგოლკას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძარში ზეიმის დროს აკურთხეს ხატსაწერი.
კიევის სინაგოგაში განაცხადეს, რომ შეპტიცკი თითქოსდა სძულდა ნაციზმი
ებრაელებმა უნიატებთან ერთად გამართეს ღონისძიება უკრაინის გრეка-კათოლიკური ეკლესიის მიტროპოლიტის, შეპტიცკის დაბადებიდან 160 წლის იუბილეს აღსანიშნავად.
ირპენის საქალაქო საბჭომ მერი - უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მდევნელი, თანამდებობიდან გაათავისუფლა