პოდვისოცკის ეტს-ის უფროსი: უმე-ს აკრძალვა სპეკულაციაა, რომელსაც არ ავყვებით
კიროვოგრადის ოლქის გოლოვანევსკის რაიონის ეტს-ის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ლოზინსკიმ ერთ-ერთ შეხვედრაზე განაცხადა, რომ არც ერთ ოფიციალურ პირს არ შეუძლია აუკრძალოს ხალხს რელიგიურ თემში შეკრება და ლოცვა. ამის შესახებ ვასილი გონჩარუკი ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე იუწყება.
„ხალხი ერთმანეთში ურევს სოფლის თემს და საეკლესიო თემს. <...> რელიგიური საზოგადოება არის ადამიანთა გაერთიანება, რომლებიც მიმართავენ ღმერთს იმ ფორმით, როგორც ისინი საჭიროდ თვლიან. ებრაელები დადიან სინაგოგაში, მუსულმანები დადიან მეჩეთში, ეს ხალხი დადის ეკლესიაში. არა, ჩვენ გვინდა, რომ სხვა ეკლესიაში იარონ. მერე რა, რომ ასე ძალიან გინდა?’’ -აღნიშნა ლოზინსკიმ.
ოფიციალური პირი ვარაუდობს, რომ მათ, ვისაც სურს უმე-ის აკრძალვა, ჯერ უნდა გაიხსენონ, რომელ ეკლესიაში მოინათლნენ და თუ რამე არ მოსწონთ, წავიდნენ და მიიღონ იუდაიზმი, ისლამი, ან, როგორც ახლა ამბობენ, "მოინათლონ" სხვა იურისდიქციის ტაძარში.
„ეს ყველაფერი სპეკულაციაა. ჩვენ არ გვაქვს ეს საზოგადოებაში და არც გვექნება. <...> უზენაესი რადას ხელმძღვანელმა თქვა - ჩვენ არ გავაღვივებთ (რელიგიათშორისი შუღლი, - რედ.), პრეზიდენტმა თქვა - ჩვენ არ გავასღვივებთ. <...> ვერავინ აუკრძალავს ხალხს რელიგიურ თემში შეკრებას“, - განაცხადა პოლტავის ეტს-ის ხელმძღვანელმა.
მანამდე მჟკ იტყობინებოდა, რომ და ნოვომირგოროდის მიტროპოლიტმა იოასაფმა მიმართა ხელისუფლებას მორწმუნეების დევნისგან დასაცავად.