ეს არის ახალი ეტაპი უმე-სთვის, - ლიტინსკის რაიონის დეკანოზი უმე-ს საბჭოზე
ოლეგ მაკარმა, ვინიცის ეპარქიის ლიტინსკის რაიონის დეკანოზმა, რომელმაც მონაწილეობა მიიღო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ადგილობრივ კრებაში 2022 წლის 27 მაისს, ეპარქიის YouTube არხზე განაცხადა, რომ მისი აზრით, ეკლესიის, სასულიერო პირებისა და მრევლის დევნა შეწყდება.
„იმედი გვაქვს, რომ იწყება ახალი ეტაპი ჩვენი ეკლესიის ცხოვრებაში. ვიმედოვნებთ, რომ დასრულდება ჩვენი სამრევლოებისა და ეკლესიების უნებართვო მიტაცებები, დასრულდება ცილისწამება ჩვენი მღვდლებისა და საეროების მიმართ“, - განაცხადა მეუფემ.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია დამოუკიდებელია, მისი კონტროლის ცენტრი მდებარეობს კიევში და ამას ნათლად მიუთითებს და ადასტურებს საბჭოს გადაწყვეტილება, რომელსაც მხარი დაუჭირა ეპისკოპოსთა, სასულიერო პირთა და საერო პირთა 95%-მა.
„ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ სხვადასხვა ხალხი და ჩვენი ოპონენტები ამას გაიგებენ: ჩვენ ვართ ჩვენი ხალხის ეკლესია, ეკლესია, რომელიც ლოცულობს ჩვენი ხალხისთვის, რომელიც ომის დროს მძიმე მდგომარეობაშია“, - განაცხადა მამა ოლეგმა.
დეკანოზმა ოლეგ მაკარმა მოუწოდა საერთო საეკლესიო ლოცვისკენ "დაძლიოთ ეს რთული დრო და მიაღწიოთ გამარჯვებას თქვენს სულში და გულში ეშმაკზე, რომელიც ცდილობს ჩვენს გაყოფას".
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 27 მაისს კიევში გაიმართა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ადგილობრივი კრება, რომელზეც რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდმა განცხადება გააკეთა.