კიევის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია ოფიციალურად გადაეცა რკე-ს
კიევის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია 2022 წლის 1 ივნისს ოფიციალურად გადაეცა რომის კათოლიკური ეკლესიის თემს. ამის შესახებ ინფორმაცია გავრცელდა წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის ფეისბუქის გვერდზე.
პირველ წირვაზე, რკე-ის მღვდლების გარდა, ასევე იყვნენ მეუ-ს წარმომადგენლები, ასევე უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრი ალექსანდრე ტკაჩენკო.
თემის შეფასებით, ეკლესიის რკე-ის სარგებლობაში გადაცემა ისტორიული სამართლიანობის აღდგენაა.
შეგახსენებთ, რომ კათოლიკეებმა პრეზიდენტისგან წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის გადაცემა 2021 წლის შემოდგომაზე, იქ მომხდარი ხანძრის შემდეგ მოითხოვეს, რაზეც ზელენსკიმ უარი განაცხადა. 2021 წლის ოქტომბერში, რკე-ის საზოგადოებამ მაინც მიაღწია თანხმობას კულტურის სამინისტროსთან ისტორიული შენობის გამოსაყენებლად მიღებაზე.