საჩუქარი ხელისუფლებისგან: მეუ-ს მღვდლები მსახურობდნენ დუკონსკის მონასტერში
მეუ-ს "მღვდლებმა", ვერხოვინას ხელისუფლების წინადადებით, დუკონსკის სამების მონასტერში "ღვთისმსახურება" აღასრულეს სამების დღესასწაულზ. ტაძარი ჩამოართვეს უმე-ს, თქვა ჟურნალისტმა რომან კლიმმა Facebook-ის საკუთარ გვერდზე.
ვერხოვინის ოლქის სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობამ და ვერხოვინის რაიონულმა საბჭომ გახსნეს მონასტერი, რომელიც დალუქული იქნა მარტში, როდესაც შეიარაღებულმა თეორეტიკოსებმა იქიდან გააძევეს უმე-ის ბერები.
2022 წლის 12 ივნისს მეუ-ს „მღვდლებმა“ მონასტერში „წირვა“ აღავლინეს. ღონისძიებას ესწრებოდნენ რაიონის სამხედრო ადმინისტრაციის თავმჯდომარე ვასილი ბროვჩუკი, საოლქო საბჭოს ხელმძღვანელი იური ფილიპჩუკი, ზელენსკის და ბელობერესკის სოფლის საბჭოების ხელმძღვანელები ვლადიმერ ფერკალიაკი და დიმიტრი ივანიუკი, სოფლის თემების მოადგილეები, ადგილობრივი საწარმოს დირექტორი თანამშრომლებით და მესაზღვრეები.
კლიმმა თქვა, რომ წინასწარი შეთანხმება მიღწეულია სამების მონასტერში მეუ-ს რეგულარული „მსახურების“ შესახებ.
”ადგილი წმინდაა, დალოცვილია და ჩვენ უნდა შევინარჩუნოთ იგი”, - თქვა რაიონის სამხედრო ადმინისტრაციის თავმჯდომარემ, ვასილი ბროვჩუკმა.
დუკონსკის წმინდა სამების მონასტერი მთის ხეობაში 1500 მეტრის სიმაღლეზე მდებარეობს. იგი დაარსდა 1999 წლის 28 მაისს ბრაილოვსკის მონასტრის სქიმ არქიმანდრიტ კირილის (სოკოლოვის) ლოცვა-კურთხევით, აგრეთვე სქიმ არქიმანდრიტ დიმიტრის (შევკენიკი) და სქიმ არქიმანდრიტ თეოდოსის (ორლოვი) ლოცვა-კურთხევით პოჩაევის მონასტრიდან. მონასტერი 2003 წელს აკურთხეს. შემდეგ, მონასტერს ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მიწა (3,5 ჰექტარი, - რედ.) გადასცა მიტოვებული რძის მეურნეობით.
2022 წლის 9 მარტს ადგილობრივი ტერიტორიული თავდაცვის ძალების შეიარაღებულმა წარმომადგენლებმა მონასტერი აიღეს, არქიმანდრიტ ტიტეს (დრაჩუკს) გასაღებები წაართვეს და რამდენიმე დღით ტყვედ აიყვანეს. ხელისუფლებამ მონასტერი დალუქა და ადგილობრივებმა შეშისთვის მისი დემონტაჟიც კი დაიწყეს.