კულტურის სამინისტრომ სოფიაში მეუ-ს წევრები და უმე-ის მღვდლები შეკრიბა
უკრაინის კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ აია სოფიაში შეკრიბა მეუ-ს სასულიერო პირები და უმე-ის მღვდლები. ამის შესახებ მან ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე განაცხადა.
„განყოფის დაძლევა, უკრაინის ხალხის მსახურება და ჩვენი საერთო სახლის აშენება ჩვენი საერთო მიზნებია. მე მჯერა, რომ ეს შეხვედრა არის ახალი, ბრძნული, ძლიერი გზის დასაწყისი ჩვენი ეკლესიებისთვის უკრაინის თავისუფალი და მშვიდობიანი მომავლისთვის“, - დარწმუნებულია ტკაჩენკო.
უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ განაცხადა, რომ სოფიაში გამართულ შეხვედრას არცერთი ოფიციალური წარმომადგენელი არ ესწრებოდა, იუწყება Telegram არხი Politika Strana.
„ეკლესიიდან არავის არ გაუშვია მღვდლები, რომლებიც ამ შეხვედრაში მონაწილეობდნენ, რათა წარმოედგინათ სასულიერო პირებისა და უმე-ის მილიონობით მრევლი. ეს ღონისძიება კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლების მიერ იყო ორგანიზებული, შესაბამისად, მხოლოდ ეს ორგანიზაციაა პასუხისმგებელი ყველა ორგანიზაციულ საკითხზე, მათ შორის მონაწილეთა სიაზე. მედიის საშუალებით გავიგე, რომ ამ შეხვედრის მონაწილეებმა ისაუბრეს იმაზე, თუ რა არის საერთო და რა განსხვავებაა უმე-სა და მეუ-ს შორის. არ ვიცი, რატომ მივიდნენ ისინი“, - განუცხადა Strana-ს მიტროპოლიტმა კლიმენტმა, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სოფიაში გამართული შეხვედრა შეიძლება განიხილებოდეს, როგორც რადას კომიტეტის რეკომენდაციების შესრულება, ყველას ერთ ეკლესიაში გაერთიანების შესახებ „უკრაინის ავტორიტეტის გაზრდის მიზნით საერთაშორისო ასპარეზზე“.