ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რატომ არ კონტროლდება უმე მოსკოვიდან
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსმა ოლენა ბოგდანმა განმარტა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ავტოკეფალურია და არ იმართება რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესიის მიერ. ამის შესახებ ტელეკომპანია ,,ესპრესო’’ ტელეგრამის არხზე იტყობინება.
„ოფიციალურ წერილში მიტროპოლიტმა ონუფრიმ ნათლად მიუთითა, რომ უმე აღარ ხელმძღვანელობს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭოს გადაწყვეტილებებით და ოფიციალურად გამოაცხადა მოსკოვის საპატრიარქოდან გამოსვლა. ჩვენ გვესმის, რომ FSB-ის ინტერესი უმე-ით რჩება და სიფრთხილეა საჭირო. ერთადერთი კავშირი, რომელიც არსებობს უმე-ის დოკუმენტებში რმე-თან, არის მითითება ალექსის წერილზე, რომელიც მიუთითებს კავშირზე მსოფლიო მართლმადიდებლობასთან რმე-ის მეშვეობით. უმე-ის კიევის მეტროპოლია განმარტავს, რომ ეს კავშირი არ ნიშნავს იმას, რომ რაიმე ქმედება იქნება კოორდინირებული რკე-თან“, - ხაზგასმით აღნიშნა ბოგდანმა.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე ელენა ბოგდანმა განმარტა, რომ მხოლოდ მორწმუნეებს შეუძლიათ გადაწყვიტონ უმე-ის ეკლესიების ბედი.
ბუკოვინის სასულიერო პირები ზელენსკის მიმართეს უწმინდესის მხარდასაჭერად
ასეთი სულიერი ავტორიტეტის მოქალაქეობის ჩამორთმევა, სასულიერო პირების რწმენით, ნიშნავს დარტყმას მილიონობით მორწმუნეზე და უკრაინის კონსტიტუციის დარღვევას.