OCU announces registration of its monastery’s charter in Kyiv Lavra
OCU “archbishop” Ivan (Eustratiy) Zoria stated that on December 1, 2022, the charter of the Holy Dormition Kyiv-Pechersk Lavra (monastery) of the Orthodox Church of Ukraine was registered.
“Information about this legal entity as part of the Local Church was entered on December 2 in the Unified State Register,” Zorya said in a statement.
“The Metropolitan of Kyiv and All Ukraine is ex officio a sacred archimandrite, i.e. the canonical and spiritual leader of the Kyiv Caves Lavra. Also, by the decision of the Synod, His Beatitude Metropolitan Epifaniy was appointed to head the monastery as a legal entity,” Zoria added.
Now the Lavra is under the jurisdiction of the UOC. A resolution from government agencies is needed to take it away and hand it over to the OCU. The UOC Lavra is registered at the address: 15 Lavrska St., while the "monastery" of the OCU – at 14 Lavrska St..
As the UOJ reported, President Volodymyr Zelenskyy said in his address that the authorities would check the legal statuts of the UOC in the Kyiv-Pechersk Lavra.