A parishioner asks an OCU "priest" not to take away the church. Photo: a video screenshot of Kokhanovska's Facebook page
On December 7, 2022, in the village of Tarasivka, a parishioner of the Ukrainian Orthodox Church, whose son had died on the frontline the day before, knelt before an OCU "priest", begging him not to seize the Dormition Church and allow performing a funeral service over her son. The video was published on the YouTube channel of the UOC Information and Educational Department.
The community told the UOJ that the parishioner had defended her church the previous day from clerics and supporters of the OCU, who, together with the territorial defence forces and government representatives, attempted to seize it. The next day they came again. The woman asked them not to seize the church and allow her to have the funeral service for her deceased son.