VR MP: UOC will be expelled from all over the Lavra
MP Mykyta Poturayev from the Servant of the People party said that the UOC would be expelled from all over the Kyiv-Pechersk Lavra, reports glavcom.ua.
Poturayev noted that the Lower Lavra will have the fate of the Assumption Cathedral.
He called the indefinite lease of the premises of the Lower Lavra unprecedented and shameful and assured that the state would be able to restore order in all its reserves.
“We have reason to ask them (the UOC – Ed.) the question of what has been happening there all these years. In terms of both construction and restructuring,” Poturayev said.
He added that the State Committee for Ethnopolitics and Freedom of Conscience together with the head of the State Service for Ethnopolitics and Freedom of Conscience, Viktor Yelensky, will work in the appropriate direction.
As the UOJ reported earlier, Zelenskyy said that the Ukrainian would no longer be alienated in the Lavra.