Prayed for UOC: Met Neophytos does not come to the primate’s enthronement
On January 8, 2022, Metropolitan Neophytos of Morphou announced that he would not be able to attend the enthronement of the new Archbishop of Cyprus, because at that time he would be praying for the Ukrainian Orthodox Church, oppressed by the authorities, and its Primate, His Beatitude Onuphry. The statement was published on the website of the Morphou Metropolis.
“We inform the pious fullness of the Cypriot Church that His Eminence Metropolitan Neophytos of Morphou would like to attend the enthronement ceremony of His Beatitude Archbishop Georgios of Cyprus on Sunday, January the 8th, but chooses to stay in his austere cell and offer prayers for both His Beatitude Archbishop of Cyprus and His Beatitude Metropolitan Onuphry of Kyiv and All Ukraine, who is going through trials,” the message reads.
The Metropolitan of Morphou said that Metropolitan Pavel, the abbot of the Kyiv Pechersk Lavra, and his entourage “were threatened and harassed by the troops of the Khazar President of Ukraine Zelensky,” adding that from the evening of December 31, “the canonical Ukrainian Orthodox Church is forbidden to celebrate liturgies in the churches of the Upper Lavra, due to which the activities of the Kyiv-Pechersk Lavra are endangered.”
Recall that on January 8, 2022, the enthronement of the new primate of the Cypriot Church took place in Nicosia.