A song about the murder of a “Moskal” sung in Lavra’s Refectory Church
A concert was held in the Refectory Church of the Lavra about the murder of a Muscovite. Photo: screenshot of the video on Kokhanovska's FB page
On January 23, 2023, in the Refectory Church of the Kyiv-Pechersk Lavra, in honor of the Day of Unification, a concert "The Spirit of Freedom" of the "Khorea Kozatska" band was held. During the concert, in particular, a song was performed about the murder of a Muscovite and the destruction of Moscow, which “Jesus blesses”. A fragment of the song was posted on her Facebook page by lawyer Viktoria Kokhanovska.
In the comments, people write that they are shocked by the event.
"God, what's going on?! They have no place to hold concerts!? Desecration of the shrine!!! Look at the Muslims, they will never dare do such a thing in a mosque!!! And we? This is too much!!! The shrine, where they should pray to God…” writes Natasha Hudz.
"What it is? Is this why they seize our shrines? Not only do they desecrate them, but also have concerts instead of prayer?” Karolina Veluschak wrote.
“God have mercy. They needed the Lavra to give concerts there... Not to pray to God. Not to praise the saints. But to go to concerts,”writes Anna Pavliuk.
“And how are our warriors supposed to defeat the enemies, if this is done in our temples!?!?!” questions Lydmila Dydar.
"Horror. Mockery, that's what they need temples for, to mock at the shrines,” writes Lyudmila Mila.
Facebook later deleted Kokhanovska's post, which had 58,000 views, but she re-posted the video.
“Facebook ... massively blocks the video of blasphemy in the Kyiv-Pechersk Lavra, which was committed by pseudo-patriots on January 22, 2023 with permission from the Ministry of CULTURE of Ukraine,” Kokhanovska wrote.
As the UOJ wrote earlier, the UOC stated that the “service” of the OCU in the Kyiv-Pechersk Lavra is a shame for Ukraine.