NSDC imposes sanctions against a number of ROC hierarchs, priests and reps
Metropolitan Anthony of Volokolamsk and Metropolitan Hilarion of Hungary and Budapest are on Ukraine's new sanctions list against the ROC. Photo: the press service of the ROC DECR
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy enacted the decision of the National Security and Defense Council (NSDC) to impose sanctions against 21 representatives of the Russian Orthodox Church. The text of the document was published on the website of the head of State.
The list includes Vladimir Legoyda, head of the Synodal Department for Relations with Society and the Media of the Moscow Patriarchate; Metropolitan Anthony (Sevryuk) of Volokolamsk; Metropolitan Leonid (Gorbachev) of Klin; Metropolitan Hilarion (Alfeyev) of Budapest and Hungary; and Vakhtang Kipshidze, deputy head of the Synodal Department for Relations with Society and the Media.
Sanctions were also imposed on the nephew of Patriarch Kirill, Archpriest Michael Gundyaev, Archpriest Andrey Tkachev, Archpriest Artemy Vladimirov, Professor of Moscow Orthodox Theological Academy and Seminary Alexei Osipov, and five other hierarchs of the ROC.
In particular, the sanctions involve the blocking of assets, a ban on transactions in securities, a ban on the transportation and transit of resources through Ukraine and other restrictions. These measures are imposed on six people for 30 years, and on the rest – for five years.
Earlier, Zelenskyy imposed sanctions against the UOC administration and six more representatives of the UOC.