Petition demanding resignation of Сulture Minister appears on CabMin site
A petition demanding that Culture Minister Oleksandr Tkachenko be resigned has appeared on the website of the Ukrainian government.
The author of the petition, Yuriy Shyian, said that Tkachenko improperly performed his duties and that his work had only led to "stagnation in the cultural sphere" of Ukraine.
"By not keeping his word he has publicly desecrated the memory of all the fallen Heroes of Ukraine and has shown extreme disregard for them, for the fighters, for all those who are now giving their lives. The people are outraged by Mr Tkachenko's policies," the author wrote in the document.
The petition was posted on the website of the Cabinet of Ministers on 7 March 2023 and was signed by almost two thousand people in one day.