Crowd seizes UOC Cathedral in Shepetivka
A video was published on the telegram channel of the Chernivtsi-Bukovyna diocese, in which a group of “priests” of the OCU enter the altar of the cathedral to the applause and screams of the crowd in the temple.
Recall that on May 7, at the initiative of the mayor of Shepetivka, Vitaliy Buzyl, supporters of the OCU for the first time came to St. Michael's Cathedral and demanded that it be handed over to the OCU, while the city authorities began to collect signatures from state employees in order to take the cathedral away from the UOC.
On April 8, it became known that the authorities of Shepetivka had taken away the land plots for temples from the UOC.