Yelensky: Formation of a single local church in Ukraine is inevitable
Viktor Yelensky, the head of the State Service for Ethnopolitics and Freedom of Conscience, said that the emergence of a single local church in Ukraine is inevitable.
In an interview with Fakty, Yelensky said that dissatisfaction with the “Moscow Patriarchate” had accumulated in Ukrainian society, which means that “the emergence of a single local Orthodox church in Ukraine, which will unite all Orthodox, is inevitable.”
“Starting from December last year, the state has been acting in quite a balanced way. Although toughly. Personal sanctions have been imposed on some figures. Some of them are deprived of Ukrainian citizenship,” recalled the head of the DESS.
But at the same time, according to him, "the state shows a possible way out – it is a rupture with the center, which seeks to destroy Ukraine."
Earlier, the UOJ wrote that the OCU demanded to ban the UOC in order to “liberate the country from the imperial yoke.”