Culture Ministry: There will be handicrafts in Lower Lavra once UOC is out
Minister of Culture and Information Policy Oleksandr Tkachenko said on the air of the One News telethon that the Ministry of Culture was going to place folk art crafts, as well as structures for the rehabilitation of the military, in the Lower Lavra, Ukrinform reports.
According to Tkachenko, "our life there must continue." The minister also stated that its structure is studying "the issue of how representations of different Christian churches existed in the Lavra at different times."
“I think that against the background of what we saw, how, so to speak, representatives of the UOC-MP managed some objects, the issue of the pearl of the Ukrainian cultural heritage listed by UNESCO will be discussed with the public,” the official said.
Recall that earlier O. Tkachenko published photographs of Building 112 of the Kyiv-Pechersk Lavra Reserve after the fire, saying that it was brought to such a state by the UOC, to which the building was allegedly transferred several decades ago. Later, the Ministry of Culture denied the words of their minister.