The OCU trains young people to lead the seized UOC churches. Photo: a screenshot of OCU's YouTube channel
The head of the OCU, Serhiy Dumenko, assured Suspilne in a commentary that he has enough "priests" for the "transferred" communities from the UOC.
"There are many communities that join the OCU without priests, not supporting the community's decision, but we find priests. We have nine training institutions. We provide training, attract young people and applicants for training in seminaries", Dumenko said.
According to him, the transfers are taking place where "the public is more active. He also promised that "this wave is going from the west of the country to the centre and will end in the east”.
As reported, Dumenko said that they would admit UOC bishops and priests to the OCU "through repentance".