Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that the status of a mosque expresses the original identity of Hagia Sophia, reports the Greek resource "Romfea".
According to Erdogan, the decision to turn the Hagia Sophia into a mosque "heralds a new era in world politics."
“After 86 years of longing, we experienced the happiness of returning Hagia Sophia to its original identity,,” the Turkish leader said. He also expressed his joy at the conversion of the Chora Monastery into a mosque.
Erdogan believes that the decisions on Hagia Sophia and the Chora Monastery are balanced by the opening of the Soumela Monastery.
“After Hagia Sophia, the opening of the Soumela Monastery, after the restoration works were completed, showed to everyone, friends and enemies, that our country has no complex regarding religious freedom,” the Turkish President said.
As reported, the head of the Greek Church said that the Panagia Soumela Monastery became the object of political games of the Turkish President.