Prime Minister of Hungary: Homosexuals should leave our children alone
Viktor Orbán spoke out against the promotion of sexual minorities, answering a question about the book, which was published by the LGBT association. The scandal around the book erupted after one of their politicians shredded a sample during a press conference and called the collection "homosexual propaganda".
The book "A World of Stories for All" contains characters with non-traditional sexual orientation. For example, in one story the main character is a lesbian Cinderella, in another one – a transgender dragon slayer.
“Hungary has laws pertaining to homosexuality, the basis of which is an exceptionally tolerant and patient approach,” Orbán said during a regular interview on public radio.
“But there is a red line that you cannot cross,” Orbán said, referring to the book as a “provocative act.”