Transgender AFU spokesperson says that Russians are not people
One of the spokespersons of the Armed Forces of Ukraine, transgender Sarah Ashton-Cirillo, explained on her Twitter that Russians are not people.
“Do you know the difference between us and them? Besides fighting under this flag for freedom on behalf of the people of Ukraine, all the Russians are fighting for tyranny and dictatorship? It's pretty simple. We are human. And those guys most definitely aren’t. Slava Ukraine! (Glory to Ukraine – Trans. Note),” Sarah said.
Earlier, the UOJ wrote that a transgender from the United States had become the face of the Ukrainian Armed Forces media project for Western countries.