Network shows how many people go to seized UOC Cathedral in Lviv
On September 3, 2023, the Network showed how many parishioners of the OCU attend St. George's Church in Lviv, which they had taken away from the UOC.
The video was posted on Facebook by Illina Valentyna. At the “worship service” in the church of St. George the Victorious, seized by representatives of Dumenko from the believers of the UOC on April 4, 20 people “prayed” – along with “priests” and choristers.
Valentyna Illina said that the temple, "which was previously full of people, now stands half empty."
At the same time, according to her, in Lviv “there is enough space for everyone”: “Near the monument to Ivan Franko, Jews organized a
Jewish song festival, Protestants distribute their literature, Greek Catholics can peacefully go to churches, which are very numerous in the city.”
“There is not enough space only for believers of the UOC. Meanwhile, our religious rights are guaranteed by the Constitution of Ukraine, of which we are citizens.”
Earlier, the UOJ wrote that closed churches were shown by the Khmelnytsky eparchy after the OCU raided them.