DESS: In 2023, the authorities re-registered 367 parishes of UOC as OCU
In the period from January 1 to October 1, 2023, the regional and Kyiv city state (military) administrations re-registered 367 parishes of the Ukrainian Orthodox Church into the OCU. This was reported by the State Service for Ethnopolitics and Freedom of Conscience, reports the Information and Educational Department of the UOC.
The information about the number of transferred shrines was provided in response to a request from Professor Andriy Smyrnov of the National University "Ostroh Academy."
Smyrnov clarified that this pertains to those parishes whose statutes have already been registered in the new edition, as decided by government authorities.
As previously reported by the UOJ, Lyudmila Cherevchenko, the Deputy Head of the Information and Analytics Department of the Khmelnytskyi Regional Military Administration, stated that from February 24, 2022, to September 8, 2023, 228 UOC communities in the region were re-registered into the OCU.