Met. Feodosiy is again attempted to be closed in pre-trial detention centre
On Monday, November 13, 2023, at 11:00, the next court hearing over Metropolitan Feodosiy of Cherkasy and Kaniv is scheduled to take place at the Sosnivsky District Court in Cherkasy.
As it became known, the Cherkasy Regional Prosecutor's Office in cooperation with the Security Service of Ukraine (SBU) filed another petition with the court to change Metropolitan Feodosiy's preventive measure from house arrest to detention (imprisonment in a pre-trial detention centre).
Thus, having received a refusal to take Metropolitan Feodosiy into custody in the Kyiv-Svyatoshynskyi District Court in the capital, the prosecutors will try to hold him through the court in Cherkasy.
According to the defence, this legally unfounded request of the Prosecutor's Office is nothing but an attempt of pressure, intimidation and reprisal against Metropolitan Feodosiy for his human rights activities, and first of all – for his speech in defence of the UOC at the UN Human Rights Council.
In case of the unlawful detention of the human rights activist bishop, the NGO at the UN Economic and Social Council is preparing a petition for intervention by the UN Special Rapporteur (mandate holder) on the situation of human rights defenders.