OCU cleric picks fights with organizers of LGBT kissing flash mob in Lviv
Yaroslav Yasenets, a clergyman of the OCU involved in the spiritual care of servicemen, has challenged the LGBT serviceman Viktor Pylypenko and his partner to a fight. They initiated a kissing flash mob near the UGCC St. Andrew's Church in Lviv, calling on homosexuals to organize a kissing flash mob near the church. Yasenets made this statement in an address published on his YouTube channel.
Yasenets noted that the organizers of the flash mob could come to him for a "brotherly conversation," which would take place either in the ring, on the mat, in the cage, in a closed courtyard, or in a similar location.
According to the clergyman, LGBT activists need to be "hit hard in the ass so that they feel it in their liver."
Yasenets also reproached other denominations, particularly the UGCC and the OCU, for not reacting to the LGBT kisses near the church.
"As Christians, we are called to love all people, even such degenerates as you. But we are called to love God more. [...] I invite everyone who boldly licks in front of the camera and puts it on the Internet to meet and have a brotherly conversation," he said.
As a reminder, LGBT couples organized a kissing flash mob near the UGCC church in Lviv.
As reported by the UOJ earlier, OCU clergyman Yaroslav Yasenets claimed that the Third Reich was built on the right sacred principles and saved the world from evil.