Case opened against deputy who sang about death to Muscovites at OCU churc
The head of the OCU Epiphany Dumenko and the deputy Bohdan Yatsikovsky. Photo: Facebook page of "1Kozak"
The police launched an investigation into a criminal offence committed by the deputy of the Ternopil Regional Council, Bohdan Yatsikovsky, who in August 2020 sang a song calling to kill Jews and Muscovites on the porch of the Holy Transfiguration Church of the UOC, taken over by OCU activists, in the village of Gnizdychne, Zbarazh district, as reported on his Facebook page by people's deputy from the OPZZh Renat Kuzmin, who had previously sent a corresponding deputy request to the head of the National Police of Ukraine.
“Remember the Ternopil deputy who publicly sang Nazi songs of his own composition? Well, the one that the Ternopil Regional Council came to defend? So, according to my statement, a criminal case was initiated against the deputy on the fact of a neo-Nazi trick and a pre-trial investigation was organized,” Kuzmin wrote, attaching a copy of his statement and an official police response to the publication.
As reported earlier, in August last year, the head of the "Radical Party of Oleg Liashko" in the Ternopil region and the deputy head of the State Commission of Ukraine for Natural Resources, Bohdan Yatsikovsky, on the porch of the church seized by OCU supporters in Gnizdychne, publicly sang the song "Jew before hanging", which contained calls to hang "Jews" and shoot "Muscovites".
At the same time, as "1Kozak" clarified, the scandalous cleric of the UOC-KP, and now the OCU, Ivan Lesik, who now rules in the seized church and at the same time is a deputy of the Zbarazh District Council from the European Solidarity party, invited Yatsikovsky to the holiday in Gnizdychne.
As reported, the Holy Transfiguration Church in the village of Gnizdychne was seized on March 3, 2019, with the active participation of the Right Sector members. Believers of the canonical Church, who entered the temple for negotiations, were beaten and driven out into the street. The seizure was led by the "priest" Ivan Lesik.