SBU tells rabbi about its efforts to counteract anti-Semites from Russia
The SBU leadership invited Ukraine's Chief Rabbi Moshe Reuven Asman to report on the work done to counter anti-Semitism in several cities, Asman said on Facebook.
The rabbi praised the law enforcers and said he was "pleasantly impressed" by their efficiency.
He said SBU officers had uncovered a series of anti-Semitic provocations organised by Russian citizens who were also preparing terrorist attacks.
"Thanks to G-d, this did not happen because of the timely intervention of law enforcers," the rabbi wrote.
He said that the Russians "tried to use CHILDREN to achieve their goals – to hold a series of anti-Semitic actions to quarrel Ukraine with Israel."
Asman assured that "the SBU is ready to respond to unlawful manifestations and asks to report any suspicious activity" against Jews.