The exarch of the Phanar, Bishop Michael (Anishchenko) of Comana. Photo: a screenshot of the YouTube channel "Spiritual Front"
The exarch of the Phanar, Bishop Michael (Anishchenko) of Comana in an interview with the resource "Spiritual Front" said that Orthodox denominations of Ukraine only distanced from one another after the Tomos was granted.
"Unfortunately, it seems to me that the Orthodox jurisdictions have become further apart, especially at this time during the war," the exarch said and added that "one can only guess" why this is happening.
At the same time, the exarch assured that the Phanar gave the Tomos to "absolutely all the Orthodox of Ukraine to unite all in one local Church", and it is not his fault that the UOC did not "recognise" this.
According to the bishop, after the granting of the Tomos, now "the questions are already to the local figures, how open and ready for mutual understanding they are."
The exarch refused to comment on the actions of the authorities concerning the UOC, "because the state as a monopolist in this matter surely has more detailed information".
As earlier reported, a Phanar priest appealed to the exarch in Kyiv to respond to the persecution against the UOC. The latter remained silent.