Network reports about an operating eparchy of OCU in Russia
An OCU structure – the Bogorodsk Eparchy headed by "Metropolitan of Bogorodsk" Adrian Starina – is operating in the Russian Federation, reports the Russian Telegram channel "Bishop Lucifer".
The resource published a screenshot of the RF service for the verification and analysis of Russian legal entities and entrepreneurs Rusprofile. On the portal, the Dumenko structure is listed as "Centralised religious organisation Bogorodsk Eparchy of the Ukrainian Orthodox Church".
The channel also published the decree of Epifaniy Dumenko on the appointment of Starina as the head of the Bogorodsk Eparchy of the OCU.
The eparchy is registered in the city of Noginsk, Moscow region. "Metropolitan" Adrian (Valentin Egorovich Starina) is a citizen of the Russian Federation.
As earlier reported, the "hierarch" of the OCU Clement Kushch said why he needed a Russian passport.