Phanar head: We sympathize with our Russian children over terrorist attack
The head of the Constantinople Church, Patriarch Bartholomew, stated that he sympathizes with the Phanar's spiritual children in Russia over the recent terrorist attack at the "Crocus" shopping center.
Noting that "in long-suffering Ukraine, the faithful people continue to experience horrors due to the invasion of the Russian Federation on its sovereign territory," the patriarch also mentioned the recent terrorist attack in Moscow, which, according to him, "claimed the lives of about one hundred and forty innocent people."
The head of the Phanar reminded that the Synod of the Patriarchate of Constantinople "most resolutely and with disgust" deplored this terrorist act.
At the same time, Patriarch Bartholomew emphasized that "the Constantinople Mother Church sympathizes with its dear spiritual children in Russia and joins them in their sorrow."
He assured in his prayers "for the repose of the souls of the victims of this attack, for the speedy recovery of the dozens wounded, and for the intercession of the Most Holy Theotokos to comfort and support the families of the victims in their tragic loss and sorrowful trial."
Earlier, the UOJ wrote that Patriarch Bartholomew spoke about the "ungrateful children from the North".