"Bishop" of the OCU Avrahamy Lotysh. Photo: screenshot of the YouTube video channel Gazeta UA
Kyiv-Pechersk Lavra lawyer Archpriest Nikita Chekman said that he had received a letter from the Pechersk police department, which reports that the court granted the lawyers' petition to enter information about a possible offense by former Lavra resident Avrahamy Lotysh into the Unified Register of Pre-Trial Investigations.
"This, in turn, means the beginning of an investigation into the fact of incitement of religious enmity by Avrahamy Lotysh," said the lawyer.
As reported by the UOJ, on February 14, 2024, lawyers of the Kyiv-Pechersk Lavra filed a police report on the "Bishop of Boryspil" of the OCU, Avrahamy Lotysh, who incited inter-religious discord in one of his last statements. "In order to incite religious enmity against the UOC, M. Lotysh deliberately uses lexemes: 'new and new collaborators collaborating with the aggressor', 'so-called liberators', i.e. linking the UOC with the activities of the aggressor country, which in turn is a propaganda of intolerance towards the UOC."