Director of Lavra Reserve initiates law on national sanctuaries
Director of the National Reserve "Kyiv-Pechersk Lavra" Maksym Ostapenko told Radio Culture in an interview that it is important for him that the Kyiv-Pechersk Lavra does not turn into a museum where exhibits are beautifully laid out, but rather remains a living sanctuary.
He announced that the state would find a mechanism to combine the historical and cultural component with the museum activities of the monastery.
"One of our ideas is a law on national shrines, which will provide a certain mechanism for state management and regulation of such objects," Ostapenko said. However, he did not explain the essence of this law.
As reported by the UOJ, the director of the Department of Cultural Heritage of the Ministry of Culture, head of the commission for the transfer of objects of the Kyiv-Pechersk Lavra to the state, Maryana Tomin, stated that there will be an "inventory" of the relics of the Kyiv-Pechersk saints in the monastery caves.