Believers hold a cross procession on the ruins of Tithe Monastery
On May 17th, clergy and laity from various dioceses of the Ukrainian Orthodox Church held a prayer vigil at the ruins of the destroyed Tithe Monastery.
Believers laid flowers at the site of the destroyed altar, lit lamps and candles as darkness fell, and both laity and clergy sang Easter hymns. Then, a religious procession took place around the ruined temple.
Despite the destruction of the Sts. Vladimir-Olga Tithe Monastery, Bishop Kliment assured believers that the prayer life in the monastery would not cease. Laypeople will be able to attend monastery services in the brethren's quarters, but not immediately, only when the premises are prepared.
As reported by the UOJ, UOC attorney Archpriest Nikita Chekman said that the overnight demolition of the Tithe Monastery was illegal, as no documents regarding the dismantling of the shrine were included in the Unified Enforcement Proceedings Register.