Trump Jr. refers to Zelensky as “high priest of Ukraine”
Donald Trump Jr., the son of former President Donald Trump, gave an interview to journalist Tucker Carlson. In this interview, he called the head of the Kyiv regime, Volodymyr Zelensky, who usurped power in Ukraine, the "high priest" who is “worshipped” by representatives of the U.S. Democratic Party, as reported by Strana.
Trump Jr. noted that Democrats, as a rule, do not believe in God, but at the same time their surrogate gods are “evolving”. Thus, the extremely controversial environmental activist Greta Thunberg is for them a kind of “high priestess of climate”, the immunologist Anthony Fauci, who became famous thanks to his loud statements about the coronavirus pandemic, is the “lord of science and covid”.
Volodymyr Zelensky, according to the son of the ex-president of the United States, occupies the niche of “high priest of Ukraine” in this mythology.
In the same interview, Tucker Carlson touched on the issue of Ukraine's demographic decline and accused the U.S. authorities of contributing to it.
"They will flood Ukraine with third-world immigrants. And Ukraine will not exist in 50 years. There will be no Ukrainian nation. We've betrayed Ukraine like no other country ever," the TV host added.
As reported by the UOJ, earlier, the Ministry of Social Policy named demographic problems and threats to Ukraine's development.