Patriarch Daniel responds to cleric wishing to move to Phanar jurisdiction
Patriarch Daniel of the Bulgarian Orthodox Church did not accept the resignation of Archimandrite Nikanor, who requested to be relieved of his duties as the abbot of the Gigintsi Monastery in Chernogorsk.
"I personally submitted my request for resignation to His Holiness Patriarch Daniel. His Holiness did not accept it," Nikanor reported on his Facebook page.
Earlier, Patriarch Daniel responded to Archimandrite Nikanor through journalists.
"I would advise him to first contact his diocesan bishop before making public statements because we are all human, and we need to communicate directly, not through Facebook," said the Patriarch and suggested a personal meeting with the abbot of the Gigintsi Monastery.
"God gives wisdom, so when problems arise during a conversation, Apostle Paul says, 'resolve contradictions, do not allow the devil between you.' We are humans, we can talk, and why should the devil keep our souls when God has given us freedom," noted the Patriarch.
As the UOJ reported, Archimandrite Nikanor was dissatisfied with the election results of the new patriarch. On his social media, he announced that he would submit his resignation from the BOC. According to the archimandrite, "everything went according to the KGB manual."