Andriy Bokoch. Photo: Facebook
Andriy Bokoch, a deputy of the Volyn Regional State Administration, "warned" on his Facebook page that if the faithful of the Ukrainian Orthodox Church do not leave the Dormition Cathedral and other premises in Volodymyr, the "determined public will administer its own justice".
Bokoch mentioned a meeting between the Volyn RSA deputies and law enforcement officers regarding the situation around the cathedral, the eparchial administration and the theological school of the Volodymyr-Volynsky Eparchy. According to him, the RSA discussed ongoing court cases regarding the termination of the lease agreement with the UOC eparchy.
The deputy strongly believes that the sacred site must be sealed before proceeding with legal matters. This time, he decided to put pressure on his colleagues and law enforcers.
"I also once again emphasized the importance of preventing self-rule and staying within the legal framework amid the escalation of the conflict, as there may come a time when the faithful will be unstoppable, and no one—neither law enforcement, nor officials, nor politicians—will be able to counteract while the determined public administer its own justice," Bokoch stated.
As reported by the UOJ, the Economic Court denied the lawsuit of the Volodymyr-Volynsky Eparchy (UOC) to extend the lease term of the Dormition Cathedral and adjacent premises, which house the eparchial administration.