Ukrainian politician and public figure Ihor Mosiychuk has reported that the Prosecutor General’s Office is preparing to initiate criminal proceedings against American human rights defender and UOC lawyer Robert Amsterdam, following a statement by Verkhovna Rada Chairman Ruslan Stefanchuk. Mosiychuk shared this news on his Telegram channel on 1 August.
According to Mosiychuk, the reason is Amsterdam's role as a lawyer for the UOC and his opposition to the law banning the Church.
"Considering that Robert Amsterdam works closely with the office of U.S. vice-presidential candidate J.D. Vance, we conclude that the Office of the President has made its final choice and will actively support Kamala Harris in the U.S. elections. Once again, the authorities are screwing Ukraine by supporting a particular candidate in the U.S. presidential race," the politician said.
As reported by the UOJ, Mosiychuk had previously claimed that Poroshenko was using Law 8371 to boost his personal rating.