A delegation of Serbian Church arrives in Kyiv to celebrate Rus Baptism Day
Bishop Victor (Kotsaba) with representatives of the Serbian Orthodox Church. Photo: t.me/bishopvicto
An official delegation of the Serbian Orthodox Church arrived in Kyiv to celebrate the 1033th anniversary of the Baptism of Rus, Bishop Viktor (Kotsaba) of Baryshevka wrote in his telegram channel.
Earlier, Bishop Victor wrote on his Facebook page that “The Ukrainian Orthodox Church is the only one, and each of us is Her integral part. It is during the Cross Procession in Kyiv that we will be able to see clearly how the Church unites East and West, North and South of our country.”
As the UOJ previously reported, the hierarch of the UOC spoke about the features of the Day of the Baptism of Rus in 2021.